CESKEDREVENEDOMY.CZ
+420 725 052 333

Technologie výstavby

Námi používané technologie se zakládají, jak na přednostech skandinávských tradičních dřevostaveb, tak i na pokrocích moderní evropské výstavby rodinných domů.

Prakticky to znamená následující výhody:

  1. Spolehlivost a životnost konstrukcí: veškeré nosné, mezipatrovéa střešní prvky jsou vyrobeny z masivních severských stromů, což zaručuje životnost domů po dobu nejméně 100 let!
  2. K zateplování domů se vždy používají skandinávské dřevovláknité desky se systémem otevřené difuze páryznačky ISOPLAAT, což ve spojení s tradičními izolačními materiály poskytuje komfort, vlastní pouze skandinávským domům;
  3. Máte možnost vybírat z mnoha různých variant povrchových úprav -jakékoliv druhy, styly a barvy, takže ve stejném domělze najednou kombinovat několik technologií fasád.
  4. Při kompletaci stavby lze použítjak materiály vybrané z našich katalogů, tak i materiály zakoupené zákazníkem samostatně. Na žádost zákazníka u kteréhokoliv domu z řady Articdomy provedeme zateplení dle kategorie B, B+ nebo A;
  5. Klient má možnost si ze seznamu námi nabízených stavebních pracívybrat: hrubou stavbu, stavbu domu na klíč nebo hrubou stavbuprovedenou vlastními silami pod dohledem odborníka naší společnosti.

Fasády a střešní krytiny

Varianta 1: Dřevěný dům s omítnutou fasádou - nejúspornější řešení

Při výběru stavební technologie preferují Skandinávci v první řadě takové faktory, jako jsou: vysoké statické vlastnosti, spolehlivost a životnost konstrukcí, ekologická nezávadnost použitých materiálů a vysoká energetická účinnost.

V první řadě tímto parametrům tradičně odpovídají konstrukce z lepených hranolů. Dokonce, i když má zákazník velmi omezený rozpočet, může si dovolit nosné stěny z hranolů o tloušťce 70 až 135 mm, se zateplením stěn v kombinaci s rámovými příčkami. Přičemž v této cenové kategorii stavba nebude dražší než tradiční skeletový modulový dům.

Bezpochyby se najdou skeptici, kteří řeknou: „Na co je zapotřebí takový dřevěný dům z masivních hranolů, když parozábrana minimalizuje hlavní přednosti masivního dřevěného domu? Ve Skandinávii si s tím poradili bez problémů - při stavbě se tradičně používá zateplení z minerální vlny v kombinaci s dřevovláknitými deskami,odolnými proti větru, se systémem otevřené difuze.

Varianta 2: Dřevěný dům se závěsnou a odvětrávanou fasádou

Při tomto řešení současně s dřevovláknitými deskami, odolnými proti větru, v kombinaci s minerální izolací se pro povrchovou úpravu používá siding, dřevěné palubky nebo obkladové  fasádní panely, které se upevňují na vodicích lištách. Přičemž mezi deskou pro ochranu před větrem a fasádou zůstává mezera, umožňující větrání fasády.

Varianta 3.Dřevěný dům se stěnami z dvojitých hranolů

Pro zákazníky, jejichž rozpočet neumožňuje stavět silnostěnný dům z hranolů, existuje řešení, umožňující ušetřit až 20-25% z ceny základního kompletu domu. Přičemž zákazník získává jak vnitřní, tak i vnější stěny z masivního dřeva, mezi kterými se v průběhu stavby ukládají desky z jakéhokoli přírodního izolačního materiálu: dřevovláknité, konopné, z kůry korkového dubu atd. Aby se zabránilo vzniku kondenzátu, neumožňuje podobná technologie použití minerální izolaceani s parozábranou, protože konstrukce dvojitých stěn nepředpokládá větrací otvory a vznikající mezi stěnami vlhkost může způsobit tvorbu plísní, hnilobu a poškození dřeva.

Varianta 4.Dřevěný dům s kombinovanou fasádou

Podobné provedení fasád předpokládá velké množství nejrůznějších variant: počínaje kombinací různých barev omítnutých stěn až po kombinaci různých fasádních systémů odvětraných a neodvětraných fasád, například malované zdi, fasádní panely a dřevěné palubky. Je zde opravdu velký prostor pro realizaci nejodvážnějších architektonických nápadů.

Ve stejně míře jako fasády rovněž střešní konstrukce domů vyžadují účinnou ochranu proti tvorbě parního kondenzátu a účinnou tepelnou izolaci. Dodáváme střešní krytinové dřevovláknité desky, které se účinně vypořádají s tímto úkolem.

Ke splnění veškerých potřeb našich zákazníků při stavbě, opravěnebo zateplení fasád a střešních konstrukcí rodinných domůdodáváme kompletní sortiment dřevovláknitých desek značek ISOPLAAT a EGGER.

Interiéry

Stěny a stropy dřevěných domů

Pro ty, kteří si přejí mít úspornou fasádu z masivního dřeva, ale zároveň chtějí, aby stavba vyhovovalaveškerým parametrůmenergeticky úsporného domu, je optimálním řešenímvnitřní zateplení.

Použití minerální vlny pro tepelnou izolaci vnějších stěn, stejně jako izolacizevnitř domu,vyžaduje rovněž použití parozábrany, což ale ochuzuje dřevěný dům o jednu z hlavních předností - přirozené proudění vzduchu (difuzi).

Ale tomu se dá předejít! Na základě mnohaletých zkušeností skandinávského stavebnictví,šetrného k životnímu prostředí, stejně jako i v případě zateplení fasád, se používají dřevovláknité tepelně a zvukově izolační stavební desky se systémem otevřené difuze. Tyto desky lze snadno namontovat na povrch vnitřních stěn, opatřit tenkou vrstvou omítkya libovolným barevným nátěrem. Také je lze jednoduše polepit papírovými či látkovými tapetami, obložit palubkami nebo interiérovými dekorativními obklady.V případě, je-li cílem zateplení domu podle kategorie A, je možná kombinace dvou vrstev dřevovláknitých desek s jednou vrstvou izolace z minerální vlny.

Při vybavení interiérů dřevovláknité desky o tloušťce 12 mm plně nahrazují sádrokartonové desky. Přičemž v porovnání se sádrokartonem mají podstatně lepší tepelné izolační vlastnosti, nejsou lámavé a při montáži je lze mírně ohnout. Jednoduše je nalepíte nebo připevníte ke zdi pomocí stavební sponkovačky.

Pro ty, kteří se nechtějí zatěžovat následnou povrchovou úpravou dřevovláknitých desek, můžeme nabídnout velký sortiment snadno montovatelnýchobkladových stěnových panelů značky ISOTEX od společnosti SKANO. Desky lze samostatně velmi jednoduše namontovat do interiéru domu či bytu. Více informace o vlastnostech a montáži stěnových panelů ISOTEX naleznete na našich stránkách.